Historia parafii MBNP w Drulitach
Historia parafii rozpoczyna się na początku lat osiemdziesiątych. Dzięki staraniom księdza kanonika Czesława Drężka, proboszcza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej, został nabyty od Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Drulitach, niezamieszkały czterorodzinny dom. Początkowo w budynku mieściła się jedynie sala katechetyczna, która z racji potrzeb duszpasterskich wkrótce stała się kaplicą p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej poświęcenia 16 grudnia 1984 r. dokonał ks. bp Wojciech Ziemba. Przez 19 lat ks. Czesław Drężek dojeżdżał z Zielonki Pasłęckiej z posługą duszpasterską do Drulit oraz Rydzówki, ponieważ w 1999 roku ks. kan. Janusz Kawęcki ofiarował mieszkańcom Rydzówki i przyległych do niej wiosek drewnianą kaplicę. Jej patronką została bł. Regina Protmann. Do 2003 r. kaplice w Drulitach i Rydzówce stanowiły filie parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej.
Na prośbę Księdza Czesława, pierwszy biskup elbląski dr Andrzej Śliwiński 06 czerwca 2003 r. erygował w Drulitach parafię p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy należącą do Dekanatu Pasłęk II . Do nowej parafii zostały włączone następujące wioski: Drulity, Sokoły, Dargowo, Piniewo, Buczyniec-Pochylnia, Kąty, Pochylnia Kąty, Czarna Góra, Mała Rydzówka (dawny Krasinek), Rydzówka i Tolpity.
Pierwszym proboszczem parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drulitach został ks. Tomasz Gańko, który do 2009 roku prowadził dalsze prace budowlane kościoła.
Od 2009 do 2014 roku proboszczem parafii był ks. Marian Jażdżewski.
W 2014 roku proboszczem parafii MBNP został ks. Sławomir Nita, który do 2017 r. kontynuował i koordynował prace remontowe, pokrywając dach kościoła i plebanii blachodachówką oraz wykonał główne schody wraz z podjazdem dla osób z niepełnosprawnością.
Od 1 lipca 2017 roku administratorem parafii (a od 1 sierpnia 2018 - proboszczem) oraz wicedziekanem dekanatu Pasłęk II jest ks. Jacek Dąbrowski.
Zgodnie z założeniami projektu budowlanego w przyszłości powinna zostać dokończona budowa absydy, w której będzie znajdowało się prezbiterium i która zarazem sprawi, że kościół uzyska większą, potrzebną przestrzeń.
Od wiosny 2018 roku został uporządkowany teren wokół kościoła. Zostały zburzone nieestetyczne drewniane szopki oraz wycięte cztery świerki, które ze względu na to, że dotykały linii wysokiego napięcia, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. W lipcu 2017 roku została również podłączona woda do nowej sieci wodociągowej.
W 2018 roku parafia zakupiła nowy piec ekologiczny na pellet. Wielkim wydarzeniem gospodarczym dla parafii było pozyskanie gruntów rolnych (ok.14 hektarów) w bardzo atrakcyjnej części środowiska przyrodniczego Natura 2000.
Dużym przedsięwzięciem inwestycyjnym były prace elewacyjne kościoła oraz remont zniszczonego ogrodzenia.
Do kościoła w Drulitach zakupiono wiele dewocjonaliów i akcesoriów koniecznych do sprawowania Mszy Św. oraz innych liturgii, np. papieski krzyż ołtarzowy, chrzcielnicę, wieczną lampkę, zewnętrzną figurę Matki Bożej przywiezioną z Portugalii, komplet ornatów, mikrofon pojemnościowy, projektor multimedialny, chodnik dywanowy, obrusu ołtarzowe, ampułki oraz wiele innych dewocjonaliów.
W lipcu 2022 roku zostały pomalowane kościół, przedsionek oraz zakrystia a także wymieniony ołtarz główny.
W roku 2018 roku zakończyły się gruntowne prace remontowe drewnianej kaplicy w Rydzówce. Dzięki zaangażowaniu wielu parafian, kaplica, która częściowo zaczęła się zapadać, została podniesiona, tak, aby ustawić jej właściwy poziom. Następnie przebudowano prezbiterium z nową ścianą ołtarzową, ołtarzem i amboną. Zakupiono meble ołtarzowe przywiezione z Francji i Belgii oraz umieszczono nową wieczną lampkę. Dobroczyńcy ofiarowali chrzcielnicę – gliniane naczynie na wodę święconą. Na ścianach zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, które zostały przywiezione z seminarium duchownego w Olsztynie. Oczyszczono również ławki z kilku warstw farby, odzyskując w ten sposób naturalny wygląd drewna. Również okucia ławek, najpierw oczyszczone w piaskarce, zostały pokryte nową farbą. Na przełomie września i października została położona nowa podłoga z dębowych paneli.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Drulitach działają następujące duszpasterstwa: koło różańcowe, wspólnota ministrantów, grupa dorosłych lektorów, nadzwyczajni szafarze Najświętszej Eucharystii, schola dziecięca oraz odbywają się katechezy dla dorosłych.
Proboszcz parafii MBNP w Drulitach jest również kapelanem Szpitala Powiatowego w Pasłęku. Parafia liczy obecnie ok. 850 mieszkańców.